Sevgi Bahçesi

Sevgi Bahçesine Hoşgeldiniz Sayın Misafirimiz,Siteye giriş yaptığınız için teşekkürler.Eğer Üye olursanız ,Forum dan daha fazla yararlanabilirsiniz.Ayrıca forumun gelişmesine katkıda bulunmuş olursunuz.

Yüreğine Sevgi Yağmurlarından Bir Damla Düşenlerin Forumu


  RAMAZAN I ŞERİF HOŞ GELDİ (2009)

  Paylaş
  avatar
  Admin(Uçkun)
  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 1549
  Kayıt tarihi : 10/08/09
  Lakap : Yönetici

  RAMAZAN I ŞERİF HOŞ GELDİ (2009)

  Mesaj  Admin(Uçkun) Bir Perş. 20 Ağus. - 15:31:12

  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  Ramazan ayı, ay takvimine (aya göre hesaplanan) göre, dokuzuncu ayın adıdır. Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır. Çünkü kutsal kitabımız Kur an bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Kur an da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen "kadir gecesi" yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona "on bir ayın sultanı" denilmiştir.

  Ramazan ayını değerli kılan nedenlerden birisi, Kutsal kitabımız olan Kur an ın bu ayda indirilmiş olmasıdır. Yüce Allah Kur an da " Ramazan ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur an ın indiği aydır. "(Bakara suresi, ayet 185) buyurmuştur.
  Kur an , Allah tarafından insanlara öğüt vermek ve yol göstermek için gönderilmiştir. Bu nedenle Kur an insan için hayati değer taşır. Kur an okumak bir ibadettir. Peygamberimiz Allah ın bildirdiği görev ve sorumluluklarımızı sıkça hatırlamamız için Kur an ı çok okumayı teşvik etmiştir.
  Müslümanlar, ramazan ayında Kur an okumaya her zamankinden daha çok özen gösterirler. Bunun için evlerde veya camilerde bir araya gelerek, her gün Kur an dan yirmi sayfa okurlar. Ramazan ayının sonuna gelindiğin de ise Kur an ı baştan sona bir kez okumuş olurlar. Buna hatim denir. Daha sonra hatim duası yapılır. Müslümanlar yüzyıllar boyu bu geleneği devam ettirmişlerdir.

  Kur anıkerim, ramazan ayının Kadir Gecesi nde indirilmeye başlanmıştır. Kadir gecesi ramazan ayının 27. gecesi olarak bilinir. Yüce Allah Kadir Gecesi nin "Bin aydan daha hayırlı" olduğunu haber vermiştir. Peygamberimiz de "Kim inanarak ve sevabını Allah tan umarak Kadir Gecesi ni değerlendirirse geçmiş günahları bağışlanır" (Buhari) buyurarak, bu gecenin önemini belirtmiştir.

  Ramazan ayını önemli kılan etkenlerden biri de, dinimizin temel ibadetlerinden olan orucun bu ay içinde tutulmasıdır. Yüce Allah Kur an da "…Kim Ramazan ayına ulaşırsa oruç tutsun" (Bakara suresi, 185. ayet) buyurarak, ramazan ayında oruç tutulmasını emretmektedir. Bu nedenle Müslümanlar ramazan ayı boyunca oruç tutarlar.
  Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır. Allah ın rahmet ve bağış kapılarının açıldığı aydır. Sevgili Peygamberimiz, ramazan ayında içtenlikle yapılan dua, ibadet ve iyiliklerin Allah katında daha değerli olacağını bildirmiştir.

  Gerçekten ramazan ayının yaşayışımız üzerinde ayrı bir etkisi vardır. Bu ayın yaklaşması ile birlikte hazırlıklara başlanır. Ramazan boyunca yiyeceğimiz özel yemeklerin malzemelerini önceden alırız. Evlerimizde genel temizlik yapılır. Çevremizde bazı camilerin minarelerine mahya denilen "Hoş geldin ya şehrü ramazan" gibi yazılar görürüz. Radyolar, televizyonlar özel ramazan programı yaparlar.
  Ramazanda oruç açma vaktinin ayrı bin neşesi vardır. Bütün aile bireyleri hep birlikte sofraya oturur, oruç açma vaktini gelmesini bekleriz. Ezan veya top sesinin duyulmasıyla birlikte orucumuzu dua ile açarız. Yemeğimizi yedikten sonra dua ederek Allah a şükrederiz. Sonra akşam namazını kılar ve teravih namazı için hazırlıklara başlarız. Bu ayda camiler dolar taşar.
  Ramazan ayı gerçekten bir ibadet ayı olarak yaşanır. Namaz ve orucun yanında aynı zamanda bir yardımlaşma ayıdır. Bu ayda yoksullar, düşkünler daha çok hatırlanır. Geleneğimizde yakınlar, komşular, yoksullar iftara çağrılır. Maddi durumu iyi olmayanlar için iftar sofraları düzenlenir.

  Ramazan-ı Şerif, bu akşam kılınacak ilk teravih namazı ile başlayacak ve gece yarısından sonra da sahura kalkılacak. Ramazanda orucu en erken Hakkarililer, en geç de Çanakkaleliler açacak. Ramazanda ilk iftar, İstanbul da saat 20.04 te, Ankara da saat 19.47 de, İzmir de saat 20.07 de, Çanakkale de saat 20.13 te, Hakkari de ise saat 19.00 da yapılacak.


  _________________
  [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

  DÜN GEÇTİ...YARIN İSE MECHUL...BUGÜN GERÇEK OLAN TEK GÜN...


  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

   Forum Saati Çarş. 19 Ara. - 7:26:53