Sevgi Bahçesi

Sevgi Bahçesine Hoşgeldiniz Sayın Misafirimiz,Siteye giriş yaptığınız için teşekkürler.Eğer Üye olursanız ,Forum dan daha fazla yararlanabilirsiniz.Ayrıca forumun gelişmesine katkıda bulunmuş olursunuz.

Join the forum, it's quick and easy

Sevgi Bahçesi

Sevgi Bahçesine Hoşgeldiniz Sayın Misafirimiz,Siteye giriş yaptığınız için teşekkürler.Eğer Üye olursanız ,Forum dan daha fazla yararlanabilirsiniz.Ayrıca forumun gelişmesine katkıda bulunmuş olursunuz.

Sevgi Bahçesi

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Yüreğine Sevgi Yağmurlarından Bir Damla Düşenlerin Forumu

2 posters

SELANİK TATLISI

Admin(Uçkun)
    Admin(Uçkun)
    Admin
    Admin

Lakap : Yönetici

SELANİK TATLISI Empty SELANİK TATLISI

Mesaj  Admin(Uçkun) C.tesi 27 Kas. - 10:25:34

SELANİK TATLISI 34242_408461061107_69329521107_4243777_7683420_n
    SELANİK TATLISI

Bu tatlı ne zamandır kendim için yapmak istediğim bir şeydi. Tarifi mantığıma göre biraz değiştirdim. Sonuç: Mükemmel bir lezzet... ****** bu tatlıyı çok severmiş. Sevmekte de yerden göğe haklıymış.

Çok hafif; hem sütlü hem de şerbetli bir tatlı. Biraz zaman alıyor ama değiyor. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Malzemeler:
    Hamuru:

7.5 kahve fincanı un

3 kahve fincanı oda sıcaklığında tereyağı (kesinlikle margarin kullanmayın, tereyağı, tatlının tadını belirliyor)

1 kahve fincanı pudra şekeri

Muhallebisi:

3 su bardağı süt

1 kahve fincanı buğday nişastası

1/2 çay kaşığı tuz

3 çorba kaşığı toz şeker

3 adet yumurta

Şerbeti:

2.5 su bardağı toz şeker

2.5 su bardağı su

1 çorba kaşığı limon suyu

Yapılışı:

Muhallebi için; sütü ıstıp, süt kaynama noktasına gelmeden hemen önce nişastayı, şekeri ve tuzu çırpma teli ile hızlı hızlı karıştırarak ekliyoruz. Muhallebi gibi pişiriyoruz, soğutuyoruz.

Hamur için; unu ve pudra şekerini koyduğumuz yoğurma kabına yumuşamış tereyağını da ekleyerek bir hamur yoğuruyoruz (Başlarda kum gibi birbirini tutmayacak, tereyağ eridikçe bütünleşecek).
    Hamuru tereyağı ile yağladığımız tepsiye bir parmak kalınlığında yayıyoruz. Bastırarak düzleştiriyoruz.

180 dereceli fırında 30-35 dakika üzeri pembeleşene kadar pişiriyoruz.

Bu sırada soğuyan muhallebiye mikser yardımıyla 3 yumurtayı sırayla yedirerek katıyoruz.

Fırından çıkardığımız pişmiş hamurun üstüne bu muhallebiyi dökerek tekrar fırına sürüyoruz (Altı neredeyse piştiği için ben bir üst rafa koydum). 180 derecede muhallebinin üstü kızarmaya başlayana kadar pişiriyoruz.Muhallebi hafif kızardıktan sonra fırından çıkarıp soğutuyoruz. Soğuduktan sonra baklava dilimi şeklinde kesiyoruz.

Şerbet için; su ve şekeri şerbet kıvamını alana kadar kaynatıp limon suyunu ekleyerek ateşten alıyoruz.

Şerbetin ilk sıcaklığı geçtikten sonra soğuş olan muhallebili tatlının üstüne yavaş yavaş döküyoruz.

Şerbeti çekmesi için 1-3 saat arası bekledikten sonra servis edebiliriz.

afiyet olsun

SlMONE
    Özel Üyeler
    Özel Üyeler

SELANİK TATLISI Empty Geri: SELANİK TATLISI

Mesaj  SlMONE Çarş. 13 Tem. - 20:18:49

En kısa zamanda deneyeceğim. Tereyağı bir de mis gibi kokar :) Teşekkür

Forum Saati Cuma 29 Mart - 0:27:56