Sevgi Bahçesi

Sevgi Bahçesine Hoşgeldiniz Sayın Misafirimiz,Siteye giriş yaptığınız için teşekkürler.Eğer Üye olursanız ,Forum dan daha fazla yararlanabilirsiniz.Ayrıca forumun gelişmesine katkıda bulunmuş olursunuz.

Yüreğine Sevgi Yağmurlarından Bir Damla Düşenlerin Forumu


  Geri Dönüşümde Bir İlk,Pet Şişeden Yelkenli

  Paylaş
  avatar
  Admin(Uçkun)
  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 1549
  Kayıt tarihi : 10/08/09
  Lakap : Yönetici

  Geri Dönüşümde Bir İlk,Pet Şişeden Yelkenli

  Mesaj  Admin(Uçkun) Bir Çarş. 30 Eyl. - 20:44:56
  Plastiki 18 metre uzunluğunda bir katamaran teknesi.

  Nisan ayında San Fransisco'dan kalkması ve 12 bin kilometre giderek mayıs ayında Sydney'e ulaşması planlanan tekne binlerce geri dönüşümlü plastik şişeden inşa edilmiş.

  Bu okyanus seyahatinin ve plastik geminin amacı ise dünya üstündeki plastik kullanımının yanlışlığına dikkat çekmek ve bu konuda bir bilinç oluşturmak.

  Teknenin dümeninde ise İngiltere'nin önemli bankacı ailelerinden birine mensup olan ve Ekoloji Macerası'nın kurucusu David de Rothschild var.

  Rothschild halen Plastiki'nin inşasına devam ediyor bitiminde teknede 12 bin 16 bin arası şişe olacağı tahmin ediliyor.

  Gezi boyunca batmamaları ve su üstünde durabilmeleri için şişelerin içine karbondioksit doldurulmuş. Metal gemi direklerinden başka teknenin içindeki diğer tüm malzemeler de plastikten yapılmış.

  Geminin rüzgar türbini ve güneş panelleri lap top pilleri ile dolduruluyor kabin çatısı ise yağmur suyunu depolayacak şekilde dizayn edilmiş ve dolan suların arıtılarak kullanılması planlanıyor.

  Nisan ayında hareket edecek teknenin yolculuğunun tahmini 100 gün tutması bekleniyor.

  Yolculuk esnasında okyanuslara atılan ve okyanus yüzeyine çıkarak biriken plastik çöp yığınlarının da ortasından geçecek olan Rothschild ve mürettebatın amacı ise dünya kamuoyunda plastik kullanımı hakkında bir bilinç oluşturmak ve okyanusların plastik atıklardan korunmasına dikkati çekmek.


  _________________


  DÜN GEÇTİ...YARIN İSE MECHUL...BUGÜN GERÇEK OLAN TEK GÜN...
   Forum Saati C.tesi 15 Ara. - 20:15:09