Sevgi Bahçesi

Sevgi Bahçesine Hoşgeldiniz Sayın Misafirimiz,Siteye giriş yaptığınız için teşekkürler.Eğer Üye olursanız ,Forum dan daha fazla yararlanabilirsiniz.Ayrıca forumun gelişmesine katkıda bulunmuş olursunuz.

Join the forum, it's quick and easy

Sevgi Bahçesi

Sevgi Bahçesine Hoşgeldiniz Sayın Misafirimiz,Siteye giriş yaptığınız için teşekkürler.Eğer Üye olursanız ,Forum dan daha fazla yararlanabilirsiniz.Ayrıca forumun gelişmesine katkıda bulunmuş olursunuz.

Sevgi Bahçesi

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Yüreğine Sevgi Yağmurlarından Bir Damla Düşenlerin Forumu

2 posters

ATM'ler Ortak Kullanılacak,Bankacılar 'Sen-Ben Kavgası'nı Bıraktı,

Admin(Uçkun)
    Admin(Uçkun)
    Admin
    Admin

Lakap : Yönetici

ATM'ler Ortak Kullanılacak,Bankacılar 'Sen-Ben Kavgası'nı Bıraktı, Empty ATM'ler Ortak Kullanılacak,Bankacılar 'Sen-Ben Kavgası'nı Bıraktı,

Mesaj  Admin(Uçkun) Çarş. 30 Eyl. - 12:00:32

Bankacılar 'sen-ben kavgası'nı bıraktı, ATM'ler ortak kullanılacak

Türkiye'de ortak ATM (otomatik para makinesi) dönemi 26 bankanın katılımıyla 1 Ekim 2009'dan itibaren başlayacak. Avrupa'da ilk kez Türkiye'de gerçekleşecek uygulama ile ATM'lerin işlem hacmi artacak, Türkiye ekonomisine 300 milyon dolarlık katkı sağlanacak.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ünal, basın toplantısında, Avrupa'da ilk kez bir ülkede ATM hizmeti veren tüm bankaların, kart kullanıcılarının işlemlerini kolaylaştıracak ortak bir hizmet protokolüne imza attığını söyledi. BKM'nin 'Ortak ATM' projesi için mevcut altyapısını geliştirdiğini ve yatırımlar gerçekleştirdiğini ifade eden Ünal, ATM lokasyon bilgilerinin tümünü kullanıcılara tek bir platformdan sunmayı sağlayacak bir yapı hazırlandığını kaydetti. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Sertaç Özinal da ATM paylaşımının, ortak POS kullanımı konusunda daha somut adımların atılması için önemli bir kılavuz olacağını düşündüğünü bildirdi. Tüketicilere yarar sağlamak amacıyla gerçekleştirilen proje ile tüm banka kartı kullanıcılarının, dilediği bankanın ATM'sinden bakiye sorgulama ve nakit çekim işlemleri yapabileceğini, paylaşım sistemi ile Altın Nokta ve Ortak Nokta'ların tarihe karışacağını söyledi. Çalışmaların 2007 yılında başlatıldığını hatırlatan Özinal'ın verdiği bilgiye göre, kullanıcıların tüm ATM'lerin adres bilgilerine web üzerinden ve cep telefonlarından ulaşılmasını sağlayan bir yapı kuruldu. Özinal, tüm banka kartı kullanıcılarının; banka kartları ile Türkiye'deki tüm ATM'lerden bakiye sorgulama ve para çekim işlemini gerçekleştirebileceğini, ATM bulamama endişesi ile gerektiğinden fazla nakit taşıma riskinin minimize olacağını, en yakın ATM'yi web sitesinde yer alan bir harita üzerinden ya da cep telefonları ile tespit edebileceğini dile getirdi.

Banka kartlarının yurtiçi ATM'lerde kullanım işlem adedine bakıldığında yıllık artışın ortalama yüzde 10 düzeyinde olduğunu belirten Özinal, 1 Ekim 2009 sonrası artan işlem hacmi ile birlikte 2009 sonunda yıllık toplam işlem adedinin artacağını öngördüklerini, 2010'daki artışın da yüzde 30-40'lara çıkabileceğini düşündüklerini kaydetti. Mevcut 22 bin 714 adet ATM'nin 35 bin adet ATM kadar etkinlik gösterecek olmasından ötürü 300 milyon dolarlık verim elde edileceğini bildiren Özinal, 1 Ekim 2009 tarihi itibarıyla basın ve outdoor mecralarının kullanılacağı bir iletişim kampanyasının da hayata geçirileceğini söyledi.

ATM'LERDEN SONRA POS CİHAZINDA ORTAKLIK GELİYOR

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan BKM Genel Müdürü Özinal, ATM'ler konusunda bütün bankaların artık hangi noktalarda yoğunlaşma olduğunu daha net görebildiğini ifade etti. Ziraat ve İş bankalarının bu projeye katılımı için nasıl ikna edildiklerine ilişkin bir soru üzerine Özinal, "Olumlu baktılar. Son 2 yıllık süreçte bütün üyeler olumlu bir yaklaşım içindeydiler. İlk dönem için 300 milyon dolarlık bir maliyet tasarrufu olduğunu görüyoruz. Her yıl 100-200 milyon dolar daha bu tasarrufun devamı gelecek." diye konuştu. Özinal, 'ATM'deki bu işbirliği POS'ta da mümkün olacak mı?' sorusuna ise şu cevabı verdi: "Yıllardır 2 tane önemli rüyam kaldığını söylüyorum. Biri ATM paylaşımı. Onun gerçekleştiğini görmek tüm sektörü olduğu gibi beni de çok sevindiriyor. POS paylaşımında da çok önemli gelişmeler olduğunu görüyoruz. Bu konuda çok önemli adımlar oluyor. Sektör olarak ATM paylaşımı, ortak POS kullanımı konusunda daha somut adımların atılması için önemli bir kılavuz olacak."

BKM Yönetim Kurulu Başkanı Ünal, ortak ATM kullanımının tüketiciye maliyetine ilişkin olarak, ücretlendirmenin kartı veren banka ile müşteri arasında belirleneceğini ifade etti. Ünal, "Banka, kendi ücretlendirme politikası ve pazarlık stratejisi doğrultusunda kart sahiplerinden belirli ücret talep edecektir veya etmeyecektir." dedi. Bütün bankaların, ATM ve kart sayıları ne olursa olsun programdan aynı şartlarda faydalanmış olduğunu belirten Ünal, "Kart ve ATM sayısı ne olursa olsun bütün bankalar aynı hizmeti alacak. Birbirlerine aynı ücreti ödeyecekler ve giriş ücreti de ödenmeyecek.'' diye konuştu. EKONOMİ SERVİSİ

Güçbirliği yapan 26 banka

Alternatifbank, Akbank, Albaraka Türk, Anadolubank, Bank Asya, Citibank, Denizbank, Eurobank Tekfen, Finansbank, Fortis, Garanti Bankası, Halkbank, HSBC, ING Bank, Kuveyt Türk, Millennium Bank, Şekerbank, TEB, Tekstilbank, Turkish Bank, T-Bank, Türkiye Finans, İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası.

3,6 milyar kez ATM'ye gidildi

İlk ATM 1987'de kullanılmaya başlandı.

1993'te 3 bankanın katılımı ile ATM'lerini hem kredi kartları hem de banka kartları için ortak kullanma kararı ile Altın Nokta ATM paylaşım grubu kuruldu.

1998'ın Mart ayında da 16 bankanın katılımıyla Ortak Nokta oluşturuldu.

Türkıye, ATM adetsel büyümesinde Avrupa'da birinci.

44 milyon kredi kartı, 61 milyon banka kartı bulunuyor.

Bugüne kadar yapılan ATM yatırımı 600 milyon dolar.

Türkıye'de son 5 yılda 3,6 milyar kere ATM'ye gidildi, her bir milyon kişiye düşen ATM sayısı 264, işlem başına nakit çekim miktarı ise ortalama 190 lira.

ZAMAN
    FerahBurcu
    FerahBurcu
    Süpermoderatör
    Süpermoderatör

ATM'ler Ortak Kullanılacak,Bankacılar 'Sen-Ben Kavgası'nı Bıraktı, Empty Geri: ATM'ler Ortak Kullanılacak,Bankacılar 'Sen-Ben Kavgası'nı Bıraktı,

Mesaj  FerahBurcu Perş. 1 Ekim - 0:54:13

cok cok iyi bir haber bu.artık atm aramaktan kurtulacaz.Devamlı iş yaptığım bankanın atm si iki kilometre uzağımızda sırf yakında diye başka bankanın da atm sinden yararşlanmak için onada hesab acmak zorunda kalmıstım.

Forum Saati Cuma 10 Mayıs - 15:24:10